Singletrail Moravský kras - Mariánské údolí
Počátky goticko-renesančního hradu sahají do druhé poloviny 13. století. Hrad Boskovice můžeme zařadit k nejvýznamnějším památkám svého druhu v rámci celé naší vlasti. Stal se kolébkou rodu pánů z Boskovic, kteří náleželi ke špičkám moravské šlechty. Hrad byl obýván do roku 1729, ale už předtím byl kámen z hradu používán na stavbu nového sídla ve městě. Definitivně byl hrad opuštěn roku 1733, bylo odstraněno zastřešení a zdivo bylo rozebíráno pro vrchnostenské stavby ve městě i v okolí. Od roku 1843 získal boskovický hrad i celé panství rod Mensdorff-Pouilly. Roku 1952 byl veškerý majetek rodiny konfiskován. Na základě restitučního zákona byla roku 1991 většina majetku, včetně hradu, rodině Mensdorff-Pouilly vrácena.
MorePouhých 36 km severně od Brna se nachází jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst jižní Moravy - unikátní Westernové městečko Boskovice. Vybudované bylo v opuštěné pískovcovém lomu. Jeho vznik se datuje do roku 1994. Za tu dobu ho navštívilo více jak milion návštěvníků. Autentické prostředí Divokého západu zcela pohltí všechny malé i velké návštěvníky. Celodenní program nabízí spoustu zábavy nejen pro rodiny s dětmi, ale taky pro všechny, kdo mají chuť se bavit nebo přijet na romantickou dovolenou. V městečku naleznete spoustu zákoutí, ve kterých se skrývají atrakce pro děti i dospělé. Stylová restaurace Saloon 1870 nabízí tradiční i stylová jídla. Přivítá Vás vždy usměvavá, stylově oblečená obsluha, která Vás příjemně naladí. Mexické speciality na vás čekají v hospůdce Desperado a Lokomotiva Grill u šedého Vlka potěší kromě jiného i typickým českým jídlem. Apartmán hotel ve stínu borovicového lesa nabízí komfortní ubytování ve westernovém stylu. Každý apartmán je vybaven sociálním zařízením a malou kuchyňkou. Na drsnější zálesáky čekají kanadské sruby, nebo stany s podsadou. Nejkrásnější podívanou ve Westernovém městečku v Boskovicích jsou dechberoucí představení za účasti našich zvířecích kolegů a kamarádů - našich koní. Odpoledne vám ukápne slzička nad splynutím lidských a koňských duší v představení Geronimo a večer na váš čeká Vinnetou - velkovýpravné divadelní představení pod širým nebem, inscenované na základě autorských práv k filmu Vinnetou I. - Zlato Apačů od německé společnosti Rialto Film, která v roce 1963 film produkovala. Ve Westernovém městečku v Boskovicích mají skutečné hodnoty pořád svoje místo. “Vinnetou a Old Shatterhand jsou vždy tam, kde je jich nejvíce zapotřebí. Vždy přicházejí, když je noc nejtemnější. A je tomu tak i nyní. Jejich příběh v srdcích diváků probouzí to nejlepší z jejich lidství. Připomíná, že čest a důstojnost mají svůj smysl, že je vždy nutné bojovat proti zlu, přestože je šance na vítězství malá, a zejména, že láska, přátelství a porozumění jsou ty nejcennější dary, které si můžeme navzájem dát.”
MorePropast Macocha je více než 138,5 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu ("Light hole") v České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 - je umístěn v nejvyšším bodě. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.
MoreStátní zámek Rájec nad Svitavou – národní kulturní památka – nacházející se na vyvýšenině v bezprostřední blízkosti města a nesoucí název původně samostatné obce Rájce nad Svitavou, patří k architektonickým klenotům Čech i Moravy a je výmluvnou a zároveň výjimečnou ukázkou reprezentačního venkovského sídla ve stylu 2. poloviny 18. století. První podrobnější historické záznamy o Rájci pocházejí ze 14. století. Roku 1570 byl na místě tvrze vystavěn renesanční zámek Rájec nad Svitavou. Zámek, vybudovaný ve stylu Ludvíka XVI., zaujme především luxusně zařízenými interiéry rodu Salmů. Milovníky umění pak nepochybně osloví sbírka orientálního porcelánu a zámecká obrazárna.
MoreStezka vznikla v roce 2003, má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou. Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu.
Je jedním ze šesti dřevěných kostelíků převezených do naší republiky z Podkarpatské Rusi. Pochází z Nižného Seliště, je nejstarším kostelíkem ve stylu rusínské gotiky (sedmihradsko-marmarošský typ) v ČR a je zasvěcen sv. Paraskevě. Jeho stavba byla zahájena v roce 1601, dokončena v roce 1641 a do Blanska byl vlakem převezen v roce 1936, kde byl během tří měsíců znovu sestaven. Stavbě dominuje štíhlá čtyřboká věž se čtyřmi nárožními věžičkami, interiér kostelíka zdobí původní pravoslavné ikony. Dnes slouží církvi Československé husitské a Českobratrské evangelické.