Rychlebské stezky
Když jedete na Rychlebské stezky, chcete jezdit Rychlebské stezky. To dá rozum. Co se ale stane, když zvolníte, třeba i odložíte bike, když zůstanete pár dnů navíc? Fungujou Rychlebky bez Rychlebek? zdroj: www.trail-busters.cz
MoreJeskyně Na Pomezí vznikla rozpouštěním mramoru a je v ČR největší, která vznikla tímto způsobem.
More(Vodopády Stříbrného potoka) Geomorfologicky významná kaňonovitá soutěska v krystalických břidlicích na Stříbrném potoce se skalními prahy. Vodopády a kaskády s erozními a evorzními jevy, nemající na území Rychlebského a Jesenického regionu obdoby.
Jedna z nejkrásnějších staveb v okolí Javorníku. Restaurace se sálem, postavená v secesním stylu, patřila k vyhlášeným výletním místům. Na obnovu zdevastované Tančírny byl vypracován projekt, díky němuž proběhla komplexní rekonstrukce, vybudování zázemí pro turisty a cykloturisty a zpřístupnění historie a současnosti Rychlebských hor i samotné Tančírny.
MoreOd roku 1970 národní přírodní památka s rozlohou 3,9 ha. Kopec Smolný (404 m n. m.), na kterém se Venušiny misky nacházejí, představuje tzv. ostrovní horu, vzniklou v tropickém třetihorním podnebí. Jde o jedinečný geomorfologický výtvor s kulovitou odlučností žuly – ve skalních útvarech jsou vyvinuty pozoruhodné tvary jako skalní mísy, křesla a výklenky, jejichž vznik je podmíněn erozním účinkem dešťové vody a již zmiňovanou kulovitou odlučností žuly.
MoreRozhledna Borůvková hora je 25 metrů vysoká vyhlídková věž stojící na stejnomeném vrcholu Borůvkové hory. Je otevřena celoročně a z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se nabízí návštěvníkům nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku. Vedle věže se nachází i malá kamenná chata pro turisty.
MoreZřícenina hradu Kaltenštejn (nazývaná též Hradisko) se nachází nad osadou Nové Podhradí. Kolem něj vedou i naše stezky.
Zámek Jánský Vrch, jediný zpřístupněný památkový objekt jesenického okresu, tvoří spolu s krajinářským parkem výraznou dominantu městské památkové zóny. Vypíná se na skalnatém kopci nad městem Javorníkem, které najdete v nejsevernějším cípu severomoravského kraje, na bývalém území Slezska. Jeho historie započala snad již v 2. polovině 13. století, kdy byl postaven na strategicky výhodném místě nad javornickým sídlištěm hrad. První písemná zmínka o hradu Javorník pochází z roku 1307 a objekt je v té době majetkem svidnických knížat.
More